haslo

MAJOR RYSZARD MARKIEWICZ PS. "MOHORT" (1917 - 2006)

MohortMohortRyszard Markiewicz urodził się 3 stycznia 1917 r. w Kursku na Uralu. W 1936 r. ukończył Krzemienieckie Seminarium Nauczycielskie. Po rocznej służbie w Szkole Podchorążych 13 Dywizji Piechoty w Równem podjął pracę w Szkole Zawodowej w Lubomlu.
Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r. 22 września 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, skąd udało mu się uciec. W 1942 r. wstąpił do polskiego ruchu konspiracyjnego. W 1943 r. włączył się do czynnej walki zbrojnej przyjmując pseudonim "Mohort". Walczył w obronie polskiej ludności na Wołyniu. W 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK porucznik Ryszard Markiewicz był dowódcą pierwszej kompanii i zastępcą dowódcy batalionu. Dywizja walczyła w ramach Akcji "Burza" na Wołyniu, Polesiu, a później na Lubelszczyźnie. Po rozbrojeniu i rozwiązaniu 27 WDP AK przez władze sowieckie nastąpiły aresztowania przez NKWD i PUB. Za udział w walce o wolność Ojczyzny Markiewicz otrzymał wyrok sześciu lat więzienia, pozbawienia praw publicznych oraz degradację do stopnia szeregowca.
Mohort
Po ogłoszeniu amnestii zwolniony 28 grudnia 1945 r. Skazany na tułaczkę, osiedlił się wraz z żoną 2 lutego 1946r. w Malechowie. Organizował Szkołę Podstawową, której był kierownikiem od 1963 roku. W latach sześćdziesiątych uznany przez władze komunistycznego za osobę niepoprawną ideologicznie musiał odejść ze stanowiska kierownika szkoły. Wraz z rodziną przeniósł się do Sławna, a później do Koszalina podejmując działalność w ZSL.
Za okres służby wojskowej został odznaczony
: Krzyżem Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Krzyżem Kawalerskim, Orderem Odrodzenia Polski, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa, Odznaką Akcji Burza i innymi odznaczeniami.

Opracowała Mirosława Turczyn

Zobacz kącik Patrona u nas w szkole